Skialpinizm - Odzież - Skialpinizm - szkolenia skiturowe, kursy skiturowe, narciarstwo wysokogórskie, skialpinizm i szkolenia lawinowe, sklep skiturowy

Przejdź do treści

Skialpinizm - Odzież

/ WIEDZA
ODZIEŻ
Poniżej przedstawiam kilka ważnych informacji dotyczących odzieży i innych elementów ubioru, jaki jest wykorzystywany przez skiturowców i narciarzy wysokogórskich. Chcę podzielić się z czytelnikiem informacjami, które będą pomocne przy wyborze odpowiedniego ubioru lub przyczynią się do ewentualnej wymiany części wyposażenia aby jeszcze bardziej komfortowo odbywały się przejścia skiturowe. Spostrzeżenia zawarte poniżej nawiązują do doświadczenia zdobytego przeze mnie jako ratownika górskiego, zawodnika w skialpinizmie czy też instruktora narciarstwa wysokogórskiego. 
Specyfika narciarstwa wysokogórskiego czy też narciarstwa turowego, to przede wszystkim podejścia na nartach w terenie, gdzie narciarz pokonuje często przewyższenie wynoszące 1500-2000m, podczas których organizm narciarza poddany jest wysiłkowi fizycznemu o znacznej intensywności. Po osiągnięciu celu jakim jest szczyt czy inne miejsce, następuje przepięcie do zjazdu i sam zjazd, w trakcie którego narciarz jest wychładzany nie tylko ze względu na panujące warunki atmosferyczne, ale również przez inne warunki charakterystyczne dla samego zjazdu na nartach (wiatr, temperatura odczuwalna, itp). Trzeba również zaznaczyć, że skiturowiec poruszający się pod górę dzięki intensywnemu i ciągłemu ruchowi wytwarza znaczne ilości energii cieplnej. Z drugiej strony, podczas zjazdu, gdzie w zależności od prędkości i warunków atmosferycznych konieczne jest lepsze zabezpieczenie przed utratą ciepła. Dlatego odzież, która jest wykorzystywana w narciarstwie turowym powinna  umożliwiać wydajne odprowadzanie pary wodnej (potu) w kierunku od ciała na zewnątrz i jednocześnie cechować się dobrymi parametrami termicznymi. Można tego dokonać przez odpowiedni dobór i warstwowy charakter stroju. 
Odzież została podzielona na trzy kategorie (warstwy) w zależności od funkcji jaką spełnia. Pierwsza, bezpośrednio przylegająca do ciała. Druga pośrednia, zabezpieczająca przed utratą ciepła. Trzecia, jako wierzchnia warstwa chroniąca przed trudnymi zimowymi warunkami.

/ PIERWSZA WARSTWA
Do pierwszej warstwy należy bielizna termoaktywna, zarówno koszulka jak i legginsy. Ważne, by warstwa ta była wykonana z wełny merino lub podobnego materiału lecz nie bawełny, która absorbuje wilgoć wydzielaną podczas wysiłku fizycznego. Koszulka, którą zakładamy na siebie, powinna być dobrana do aktualnych warunków atmosferycznych, czyli na cieplejsze dni wystarczy koszulka z krótkim rękawem i mniejszą gramaturą, a na chłodniejsze dni cieplejsza z dłuższym rękawem. Taki sam system możemy zastosować odnośnie legginsów. Warto jest zadbać o swoją strefę komfortu nosząc drugą koszulkę na przebranie w plecaku. Podobnie jest ze skarpetami, dobrze jest mieć drugą parę skarpet skiturowych w plecaku, które można założyć, kiedy zajdzie taka potrzeba. Na przykład po skończonej wycieczce, gdzie pozostała nam powrotna podróż do domu lub doszliśmy do schroniska i nie wychodzimy już wyżej tylko zjeżdżamy w dolinę.

/ DRUGA WARSTWA
Do drugiej warstwy odzieży skiturowej zaliczyć należy spodnie skiturowe wykonane z materiału typu softshell lub podobnej tkaniny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takich spodni? Przede wszystkim, czy posiadają specjalny mankiet przeciwśnieżny i czy są dostosowane do danego systemu klamer w danych butach skiturowych. Klamry boczne odpowiedzialne za przejście z systemu ski do walk, często potrzebują odpowiedniej przestrzeni, a zbyt wąskie spodnie powodują, że albo klamry nie chcą się w pełni otworzyć albo podczas podejścia następuje ich samoczynne zapięcie. Podobna sytuacja wystepuje, gdy używamy butów z tylną klamrą. Zbyt wąskie spodnie sprawiają, że klamra jest zakryta i trzeba ją szukać pod nogawką lub nie dają możliwości zakrycia butów. Warto, by spodnie posiadały boczne rozpięcie wentylacyjne, które doskonale sprawdzą się podczas podejścia. Spodnie takie powinny posiadać wewnętrzne wzmocnienia w okolicy kostek, chroniące tę część spodni przed nadmiernym wycieraniem, jak również szelki utrzymujące spodnie i zapobiegające odsłanianiu dolnej części pleców. Mówiąc o drugiej warstwie mowa również o bluzie typu stretch lub podobnej o odpowiedniej gramaturze, wyposażonej w kieszenie, do których schowamy foki podczas zjazdu. Zdarza mi sie dublować taką bluzę jeszcze jedną cienką kurtką lub bluzą. 

/ TRZECIA WARSTWA
Dochodzimy tutaj do trzeciej warstwy, w skład której wchodzą kolejne spodnie, tym razem nieprzemakalne typu gore-tex. Polecam by spodnie te posiadały zamki boczne na całej lub na co najmniej 3/4 długości. Zamki te ułatwiają zakładanie spodni bez konieczności ściągania butów skiturowych, często z założonymi rakami. Jest to bardzo duże udogodnienie zwłaszcza przy załamaniu pogody. Trzecia warstwa to również kolejna cienka i lekka kurtka typu softshell lub z delikatnym ociepleniem, która sprawdzi się jako warstwa na podejściu lub w cieplejsze dni. W skład trzeciej warstwy wchodzi jeszcze nieprzemakalna kurtka typu gore-tex, która zabezpiecza nas podczas opadów deszczu i śniegu, oraz gdy nasz organizm wystawiony jest na działanie wiatru. Dobrze jest mieć w plecaku zapasową ocieplaną kurtkę z materiału typu primaloft lub podobnego, która stanowi warstwę docieplającą. Jeśli chodzi o kurtkę nieprzemakalną zwróćmy uwagę, czy posiada możliwość rozpięcia pod pachami dla lepszej wentylacji, jak również czy tył kurtki wykonany jest z bardziej oddychającego materiału. Dodatkowym udogodnieniem jest zastosowanie specjalnego systemu, który zapobiega zsuwaniu sie uprzęży z bioder wraz ze szpejem. Warto pamiętać, by zarówno kurtka wodoodporna jak i ocieplana miały wyprofilowany kaptur, który można założyć na kask. 

/ AKCESORIA
Pozostaje jeszcze ochrona naszej głowy i rąk. Osobiście podczas podejścia używam wielofunkcyjnej chusty typu buff do ochrony głowy, która doskonale sprawdza się w cieplejsze dni lub podczas bardziej intensywnego treningu. Zakładam ją również pod kask, a gdy zajdzie potrzeba na szyję. W plecaku zawsze powinna znaleźć się ciepła czapka i dodatkowe dwie chusty wielofunkcyjne. Na zjazd dobrze jest założyć suchą czapkę lub taką właśnie chustę. Co do ochrony rąk należy zadać sobie pytanie, czy warunki w jakich będziemy się poruszać wymagają od nas cieplejszych rękawic narciarskich czy wystarczą cieńsze rękawice. Powinniśmy mieć zawsze w plecaku zapasowe ciepłe rękawice typu łapawice. Każdy zna swoją termoregulację i w jaki sposób reaguje na temperaturę, dlatego należy tak je dobrać, aby było nam komfortowo. 

Pisząc o odzieży, chcę zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Niejednokrotnie widziałem skiturowców, którzy na podejściu byli ubrani w prawie wszystko co w danej chwili posiadali na wyposażeniu. Pamiętajmy, że nasz organizm podczas wysiłku jakim jest skituring wytwarza duże ilości energii i aby czuć się komfortowo powinniśmy żąglować naszym ubiorem w zależności od warunków i sytuacji. Organizm potrzebuje więcej energii na schłodzenie niż na ogrzanie, dlatego zbyt ciepłe ubranie i jednocześnie intensywny wysiłek nie pomagają w efektywnym i szybkim poruszaniu się. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyposażenia i odpowiedniej taktyki podczas poruszania się na nartach skiturowych zapraszam na szkolenie.


Wróć do spisu treści